Wędrowne Sokoły

Szkolne Koło Krajoznawczo – Turystyczne ( SKKT ) nazwane przez uczniów  „Wędrowne sokoły” działa w naszej szkole z krótszymi lub dłuższymi przerwami od 1985 roku i zostało założone przez p. Annę Stocką, która koło to prowadzi do dziś. Celem SKKT jest propagowanie turystyki pieszej i zdobywanie punktów na Odznakę Turystyki Pieszej (OTP) oraz rozwijanie zainteresowań krajoznawczych. SKKT przy Szkole Podstawowej nr 6 współpracuje z Polskim Towarzystwem Turystyczno – Krajoznawczym (PTTK) w Inowrocławiu, które organizuje rajdy piesze. Podczas pieszych wędrówek z uczniami innych szkół pokonujemy kilka, czasami kilkanaście kilometrów poznając jednocześnie krajobraz i historię regionu. Rajdy piesze to nie tylko nauka, ale także aktywny wypoczynek i bardzo dobra zabawa.

Oto kilka zdjęć archiwalnych z wycieczek:

Wędrowne SokołyWędrowne SokołyWędrowne Sokoły

 

Wędrowne SokołyWędrowne SokołyWędrowne Sokoły

Rok szkolny 2019/2020

XI Rajd im. Kpt. Pawła Cymsa

     Nowy rok szkolny rozpoczęliśmy udziałem w XI Rajdzie PTTK im. Kpt. Pawła Cymsa, który odbył się 21 września 2019 roku. Z uczestnikami z innych szkół spotkaliśmy się przy Kościele Ruina, skąd autokarami pojechaliśmy do Piechcina. Następnie przy ładnej pogodzie przeszliśmy trasę Piechcin – Pakość, gdzie na miejscu zostaliśmy oprowadzeni po miejscowych zabytkach przez przewodnika oraz obejrzeliśmy film o historii Kalwarii Pakoskiej. Inowrocławski Oddział PTTK zapewnił nam też gorący poczęstunek w formie wojskowej grochówki.                                    Podczas Rajdu został przeprowadzony konkurs wiedzy o kpt. Pawle Cymsie, w którym I miejsce zajęła uczennica naszej szkoły Maja Lewandowska z klasy V a, a wyróżnienie Dawid Łuczka także z klasy Va. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i atrakcyjne nagrody w formie kompasów, publikacji książkowych i innych gadżetów.

Gratulujemy !   

Rok szkolny 2019/2020

                                                      MARSZ PTTK NA ORIENTACJĘ

     Z okazji Obchodów 65 – lecia Inowrocławskiego PTTK 26 października 2019 roku uczestniczyliśmy w I Turystycznym Marszu na Orientację, który odbywał się w lasach w Balczewie. Była to wspaniała zabawa i niesamowite przeżycie, bowiem stawialiśmy pierwsze kroki z mapą i kompasami na specjalnie przygotowanej trasie, poszukując ukrytych w lesie punktów kontrolnych. Nie było to łatwe zadanie, ale wspólnymi siłami wszyscy dotarli do mety, choć w różnym czasie. Nam zabrało to dużo czasu, ale znaleźliśmy wszystkie punkty kontrolne. Po powrocie na metę na teren firmy Plast – Mar czekała na nas gorąca grochówka i pomidorówka prosto z kuchni polowej, a ze sceny zespół „Kwestia Sporna” z Pakości grał piękne turystyczne utwory, umilając wszystkim czas. Były też pokazy Policjji, Strażaków i wojskowych z Patrolu Saperskiego.

Nasi uczniowie otrzymali też upominki od firmy Plast – Mar w formie  kalendarzy na 2020 rok i kolorowych doniczek. Do Inowrocławia powróciliśmy zmęczeni, ale pełni wrażeń.

Rok szkolny 2019/2020

RAJD Z OKAZJI ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

    Inowrocławski Oddział PTTK zorganizował 16 listopada 2019 roku spacer po miejscach pamięci z okazji Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Rozpoczęcie rajdu miało miejsce przy Urzędzie Miasta Inowrocławia iskąd  udaliśmy się drogą wytyczoną przez przewodnika do poszczególnych miejsc pamięci oraz pomników, by przypomnieć sobie ogromne znaczenie Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Na trasie znajdowały się : Pomnik Obrońców Inowrocławia, tablica oraz głaz upamiętniający ofiary „makabrycznej nocy”, tablica upamiętniająca Powstanie Wielkopolskie w Inowrocławiu, Kwatera Ofiar Agresji Wrześniowej Niemiec oraz Kwatery Powstańców Wielkopolskich i żołnierzy polskich uczestniczących w I Wojnie Światowej. Zakończenie Rajdu odbyło się pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich.

We wszystkich miejscach pamięci zapalaliśmy znicze.

Rok szkolny 2019/2020

Rok szkolny 2018/2019

                                                          X Rajd pieszy im. Kpt. Pawła Cymsa 

      Działalność SKKT przy SP 6 w roku szkolnym 2018 / 2019 zainaugurował X Rajd pieszy im. Kpt. Pawła Cymsa zorganizowany przez Oddział PTTK w Inowrocławiu 22 września. Spotkanie uczestników ze wszystkich szkół odbyło się przy Tężniach w Parku Solankowym, gdzie dostaliśmy pamiątkowy znaczek rajdowy. Trasa długości 8 km wiodła przez Solanki – Dziarnowo – Kościelec. Zakończenie Rajdu odbyło się na terenie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Kościelcu. Na miejscu czekała na nas gorąca grochówka, a potem Konkurs wiedzy o kpt. Pawle Cymsie. Jego laureatem został m.in. uczeń naszej szkoły z klasy VI c Jakub Ziółkowski.               

W Kościelcu można było też podziwiać pokaz sprzętu wojskowego, który jest na wyposażeniu Patrolu Rozminowania oraz wystawę z Muzeum Tradycji Wojskowych Kujaw i Pomorza. 

Rok szkolny 2018/2019

Rajd Pieczonego Ziemniaka

     6 października 2018 roku inowrocławski Oddział PTTK zorganizował Rajd Pieczonego Ziemniaka. Turyści piesi, wyposażeni w znaczki rajdowe, wyruszyli z Inowrocławia sprzed cmentarza na ulicy Marulewskiej przez Komaszyce, aż dotarli do mety rajdu w Balczewie. Na uczestników czakała gorąca herbata, kiełbaski z grilla oraz ciasto drożdżowe. Były też ziemniaki, które piekliśmy w ognisku. Dodatkowymi atrakcjami były liczne konkursy i zabawy oraz występy piosenkarskie uczniów. Podczas rajdu został przeprowadzony konkurs „na najbardziej oryginalnego ludzika z ziemniaka”. W tym konkursie wzięło udział 40 uczniów, z  pośród których wyłoniono 12 nagrodzonych, a wśród nich także uczennicę z naszej szkoły Maję Oczachowską z klasy IV a.  Pozostali uczniowie z naszej szkoły brali udział w innych konkursach i w efekcie, każdy został nagrodzony. Radośni i pełni wrażeń wróciliśmy autokarami do Inowrocławia.

Rok szkolny 2018/2019

                                                        Rajd z okazji  Święta Niepodległości

      Jak każdego roku w listopadzie inowrocławski Oddział PTTK zorganizował Rajd pieszy i rowerowy z okazji Święta Niepodległości Szlakiem Miejsc Pamięci Narodowej. Odbył się on  10 listopada 2018 roku w 100 – lecie uzyskania Niepodległości przez Polskę i był bardzo uroczysty . Mogliśmy się na nim dowiedzieć wielu bardzo interesujących szczegółów dotyczących Powstania Wielkopolskiego w Inowrocławiu. Trasa wiodła od parkingu  przy Krytej Pływalni – ulicą Roosvelta (obok Urzędu Miasta w Ratuszu inowrocławskim) – ulicą Zofiówka  do Rynku– ulicą Św. Mikołaja – ulicą 6 stycznia obok budynku Poczty Głównejna, na murach którego obejrzeliśmy ślady po kulach powstańców – ulicą Królowej Jadwigi – ulicą Dworcowa do Koszar Wojskowych – ulicą Jana Kasprowicza i dalej do Cmentarza parafii Zwiastowania NMP pod nagrobki 3  francuskich żołnierzy z roku 2019 i nekropolię bohaterskich żołnierzy i ofiar martyrologii hitlerowskiej oraz innych tragicznych wydarzeń –  ulicą Orłowską do Pomnika Powstańców Wielkopolskich przy Kościele Ruina. W każdym miejscu pamięci, w którym się zatrzymywaliśmy, uczniowie zapalali  przyniesione przez siebie znicze, w tym także uczniowie naszej szkoły. Rajd zakończył się w Szkole Podstawowej nr 1, gdzie turyści rowerowi zorganizowali szkołom drużynowy konkurs” Jak być bezpiecznym? w którym I miejsce zajęli uczniowie naszej szkoły w składzie; Dawid Łuczka z klasy IV a, Alan Zdrojewski z klasy IV d i Jan Łysiak z klasy VI c.

Rok szkolny 2018/2019

                                      Rajd z okazji 158 Rocznicy Urodzin Jana Kasprowicza

      8 grudnia 2018 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Rajdzie pieszym z okazji 158 Rocznicy Urodzin Jana Kasprowicza, poety z Kujaw. Został on zorganizowany przez inowrocławski Oddział PTTK  wraz ze Szkołą Podstawową nr 10 w Szymborzu.  Autobusem  dojechaliśmy do pętli autobusowej w Mątwach, gdzie była zbiórka  turystów z różnych szkół. Po otrzymaniu pamiątkowego znaczka rajdowego, wyruszyliśmy w kierunku Szkoły Podstawowej nr 10 w Szymborzu. Tam wysłuchaliśmy prelekcji oraz obejrzeliśmy wystawę poświęconą życiu i twórczości  Jana Kasprowicza. Mieliśmy też możliwość  wypicia gorącej herbaty oraz poczęstowania się  gorącą grochówką. Dodatkowymi atrakcjami były zabawy na Placu Zabaw przy szkole oraz towarzyska gra w piłkę nożną z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Szymborzu. 

Rok szkolny 2018/2019

Rok szkolny 2017/2018

      IX RAJD im. KPT. PAWŁA CYMSA

     Pierwszym rajdem PTTK, w którym uczniowie naszej szkoły wzięli udział w roku szkolnym 2017/2018 był jak zwykle rajd w celu uczczenia pamięci Kpt. Pawła Cymsa  i innych  Powstańców Wielkopolskich, ale tym razem na trasie Inowrocław – Złotniki Kujawskie – Mierzwin – Leszcze – Tuczno – Inowrocław.

Do Złotnik Kujawskich ekipa rajdu dojechała pociągiem i choć panował tłok, humory  dopisywały. Następnie pieszo trzeba było dotrzeć do Tuczna, gdzie zorganizowano  ognisko z  kiełbaskami i  pyszną grochówkę.

Nasi uczniowie wzięli też udział w konkursach zorganizowanych przez PTTK, w których wszyscy  zdobyli nagrody.

Konkurs wiedzy o kpt. Pawle Cymsie:        I miejsce Martyna Jabłońska klasa VI a

                                                                      II miejsce Zuzanna Cupriak

                                            Martyna Cupriak klasa VI a

Konkurs Krajoznawczo – historyczny:       I miejsce Mikołaj Mrozek klasa VI a

                                                                      II miejsce Daria Florczak klasa VI a

Rok szkolny 2017/2018Rok szkolny 2017/2018

                                              RAJD PIECZONEGO ZIEMNIAKA 2017

     7 października  roku odbył się rajd na trasie Inowrocław – Olszewice – Słońsko , ktrego  celem było m.in. pieczenie  w ogniskach ziemniaków na terenie gospodarstwa „Szarotka” w Słońsku.

Pogoda  dopisała i można było też skorzystać z przejażdżki kucykiem oraz ze skoków na trampolinie.

Był także poczęstunek w postaci pysznych drożdżówek i gorącej herbaty. 

Rok szkolny 2017/2018Rok szkolny 2017/2018             

                                 RAJD PTTK SZLAKIEM STANISŁAWA PRZYBYSZEWSKIEGO

     18 listopada 2017 roku uczniowie naszej szkoły udali się na rajd zorganizowany przez PTTK dla uczczenia 90 rocznicy śmierci Stanisława  Przybyszewskiego. Po pieszej  wędrówce z Mątew zwiedzano Centrum Dziedzictwa Kujaw Zachodnich w Łojewie. Uczestnicy obejrzeli tam wystawę poświęconą zabytkom kultury ludowej naszego regionu oraz prezentację multimedialną o życiu Stanisława Przybyszewskiego.

Wszystkich poczęstowano pyszną grochówką i gorącą herbatą.

Rok szkolny 2017/2018Rok szkolny 2017/2018

                                                                BARBÓRKA 2017

     Na ostatni rajd PTTK w bieżącym roku kalendarzowym członkowie SKKT  wybrali się 9 grudnia  z okazji Święta Górników.

Trasa wiodła od Parku Solankowego do Wydziału Konfekcjonowania Soli przy ulicy Pakoskiej 7, gdzie zwiedzić można zakład produkujący sól z solanki.

Następnie przemarsz do Teatru Miejskiego i zwiedzanie Stałej Wystawy Solnictwa oraz wystawy  upamiętniającej Prymasa Józefa Glempa.

 

 

Rok szkolny 2017/2018

                                                       

Rajd Sapera

Rok szkolny 2017/2018

Rok szkolny 2017/2018

 

                                                RAJD SZLAKIEM generała WŁ. SIKORSKIEGO

     Na zakończenie wędrówek SKKT w bieżącym roku szkolnym wyruszyliśmy 9 czerwca  na Rajd PTTK  im. Gen. Sikorskiego na trasie Inowrocław – Parchanie – Balczewo. Celem rajdu było uczczenie pamięci Gen. Wł. Sikorskiego oraz udział w pikniku zorganizowanym przez firmę Plast – Mar.

Podczas pikniku odbył się Międzyszkolny Konkurs PTTK Wiedzy o gen. Sikorskim, którego laureatami zostali uczniowie naszej szkoły – Mikołaj Mrozek z klasy VI a i Paweł Zakrzewski z klasy IV e.

 Było też mnóstwo dodatkowych atrakcji : zabawa na dmuchawcach, zimny prysznic z węża Straży Pożarnej, występy wokalne uczniów różnych szkół i konkurs „łowienia” rybek. Przygotowano też urozmaicony poczęstunek: kiełbaski z grila, zupę gulaszową z kotła, ciasto drożdżowe, watę cukrową i zimne napoje. Każdy z uczestników otrzymał oczywiście okolicznościowy znaczek rajdowy, a szkoła i laureaci konkursu dyplomy. Autobusami wróciliśmy do Inowrocławia bardzo zadowoleni, bo pogoda była wyśmienita i upalna.

                                                                                                             Do zobaczenia we wrześniu !

 

Rok szkolny 2017/2018

Rok szkolny 2017/2018

Rok szkolny 2016/2017

   

                                                                Rajd im. Kpt. Pawła Cymsa

    Pierwszy rajd na rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017 odbył się 14 września. Był to VIII rajd pieszy im. Kpt. Pawła Cymsa zorganizowany przez PTTK w Inowrocławiu na trasie Inowrocław Mątwy – Tupadły – Krusza Zamkowa – Krusza Duchowna. W Kruszy Duchownej zwiedziliśmy obiekt archeologiczny Askaukalis – pozostałość osady z czasów Szlaku Bursztynowego. Odbył się tam też konkurs wiedzy o kpt. Pawle Cymsie, w którym nagrody otrzymali także uczniowie naszej szkoły: Mikołaj Mróz i Hubert Borowicz z klasy Va oraz Oliwia Krych z klasy VIc. Impreza zakończyła się ogniskiem i pieczeniem kiełbasek, a także smacznym poczęstunkiem, którym była grochówka.

Rok szkolny 2016/2017

           RAJD PIECZONEGO ZIEMNIAKA.

     22 października 2016 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w rajdzie  „Pieczonego ziemniaka” do Balczewa. Pogoda nam dopisała, jednak nie obyło się bez przygód, w postaci przeprawy przez zabłocone rowy i gubienia butów.  Rajd dotarł do siedziby firmy PLAST – MAR, gdzie zostaliśmy poczęstowani gorącą herbatą i pysznymi kanapkami. Była też świetna zabawa podczas pieczenia ziemniaków i kiełbasek w ognisku. Rajd zakończył się wręczeniem nagród dla laureatów konkursu na oryginalnego ludzika z ziemniaka. nagrody otrzymały:  Kinga Ręczkowska z klasy VId i Oliwia Krych z klasy VIc.

Rok szkolny 2016/2017

                                               Rajd z okazji Narodowego Święta Niepodległości

     Jak każdego roku, PTTK w Inowrocławiu zorganizowało Pieszy Rajd z okazji Narodowego Święta Niepodległości szlakiem Miejsc Pamięci Narodowej w naszym mieście. Pomimo deszczowej pogody wzięli w nim udział także uczniowie naszej szkoły, przynosząc ze sobą znicze, które zapalaliśmy w każdym miejscu pamięci,  m.in. pod Pomnikiem Obrońców Inowrocławia i pod Pomnikiem ku czci żołnierzy poległych w I wojnie światowej i wojnie polsko – radzieckiej na cmentarzu ZNMP. Przewodnik interesująco opowiadał nam o wydarzeniach związanych ze zwiedzanymi miejscami pamięci narodowej. Rajd zakończył się pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich.

Rok szkolny 2016/2017

 

     

Rok 2015/2016

Rajd im.Pawła Cymsa

     12 września 2015 roku turyści z naszej szkoły zainaugurowali nowy rok szkolny biorąc udział w VII Rajdzie zorganizowanym przez Oddział PTTK w Inowrocławiu.

Autokarami sprzed Kościoła Ruina wyjechaliśmy do Pakości, gdzie zapoznaliśmy się z historią i zabytkami tej miejscowości oraz z wydarzeniami związanymi z Powstaniem Wielkopolskim. Szlak pieszy rajdu wiódł  8 km z Pakości przez Giebnię i Ostrówek do Janikowa, czerwonym szlakiem turystycznym. Nad jeziorem w Janikowie został przeprowadzony konkurs wiedzy o kpt. Pawle Cymsie, w którym laureatami zostali także uczniowie naszej szkoły:  Oliwia Wójtowicz i Kinga Ręczkowska z klasy Vd oraz Daria Florczak i Mikołaj Mrozek z klasy IVa.

Laureaci zostali wyróżnieni nagrodami w postaci dyplomów, piłek, torby turystycznej oraz paletek do ping ponga. Wszyscy uczestnicy poczęstowani zostali smaczną grochówką, a w ognisku niektórzy piekli także kiełbaski. Do Inowrocławia wróciliśmy znów autokarami, szczęśliwi i pełni wrażeń.

Rok 2015/2016

Rajd Borowika

     W sobotę 10 października 2015 roku członkowie koła SKKT przy naszej szkole uczestniczyli w Rajdzie „Borowika” zorganizowanym przez Oddział PTTK w Inowrocławiu. Celem pieszej wędrówki była stadnina Morgan w Balczewie, gdzie czekało na nas ognisko, urządzone w wigwamie, w którym piekliśmy kiełbaski. Otrzymaliśmy też  odznaki z rajdu oraz  poczęstunek w postaci batoników.

Oczywiście wyruszyliśmy także na grzyby do pobliskiego lasu. Za znalezienie pięknych okazów grzybów uczeń naszej szkoły  Mikołaj Mrozek z klasy IVa otrzymał nagrodę, a trzy uczennice – zdobyte na rajdach odznaki OTP: popularną – Kinga Ręczkowska i Oliwia Wójtowicz z klasy Vd, a siedmiomilowe srebrne buty – Julia Górska z klasy IVc.

Rajd Borowika

     Po przyjeździe autobusem do Inowrocławia ruszyliśmy do szkoły z zamiarem podsumowania Rajdu „Borowika” oraz wyboru Zarządu SKKT na bieżący rok szkolny. Po burzliwej debacie i głosowaniu ustalono następujący

skład Zarządu SKKT

 • Przewodnicząca SKKT: Oliwia Ziółkowska z klasy Vc
 • Wiceprzewodniczący SKKT:   Dawid Bobrzyński z klasy VId

                                            Oliwia Majdecka z klasy Vd

                                                        Daria Florczak z klasy IVa

 

Rajd Kasprowicza

   12 grudnia 2015 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w rajdzie pieszym z okazji 155 rocznicy urodzin Jana Kasprowicza, poety Młodej Polski rozmiłowanego w rodzinnych Kujawach i Tatrach.

Rajd został zorganizowany przez Oddział PTTK w Inowrocławiu na trasie Inowrocław – Szymborze – Inowrocław.

     Najpierw pieszo uczestnicy rajdu udali się do Szymborza, gdzie urodził się Jan Kasprowicz, aby zobaczyć jego dom, postawiony na miejscu nędznej chaty Kasprowiczów. Następnie ruszyli  w drogę powrotną do Muzem im. Jana Kasprowicza, gdzie zwiedzili wystawę „Jan Kasprowicz – życie i twórczość”.  Po zwiedzeniu wystawy udali się pod pomnik Jana Kasprowicza na ul. Solankowej, by złożyć wiązankę kwiatów. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe znaczki oraz dyplomy uczestnictwa.

Rajd Kasprowicza

 

Rajd Marzanny

                   W sobotę 19 marca 2016 roku, jak każdego roku, członkowie SKKT przy SP 6  wyruszyli na rajd zorganizowany przez Oddział PTTK w Inowrocławiu z okazji powitania wiosny. Zabrali ze sobą dwie Marzanny wykonane przez Kingę Ręczkowską oraz Oliwię Majdecką z klasy Vd  i autobusem udali się na miejsce zbiórki wszystkich uczestników rajdu pieszego w Mątwach. Po otrzymaniu pamiątkowych znaczków ruszyli pieszo przez Sikorowo do Łojewa.  Tam w Parku Rozrywki i Edukacji w Prasłowiańskim Gaju zostali poczęstowani chlebem ze smalcem i ogórkami kiszonymi, chlebem z marmoladą, pączkami  oraz gorącą herbatą. Mogli także piec kiełbasę w ognisku rozpalonym na terenie Gaju. Następnie odbył się Konkurs na Najładniejsze Marzanny, w którym wyróżnienie zdobyła uczennica z naszej szkoły – Oliwia Majdecka.

     Po wręczeniu nagród i dyplomów uczestnikom rajdu spalono wszystkie Marzanny w ognisku i autokarami wszyscy wrócili do Inowrocławia.

Rajd Marzanny

Rajd Sapera

  16 kwietnia 2016 roku odbył się VI Rajd pieszy PTTK, którego celem było uczczenie Dnia Sapera oraz popularyzacja turystyki kwalifikowanej i krajoznawstwa.

O godzinie 8.20 wyruszyliśmy autokarami do miejscowości Szarlej, skąd  pieszo udaliśmy się do Arturowa, a następnie Łojewa. Rajd zakończył się na terenie Ośrodka Szkolenia 2 inowrocławskiego pułku inżynieryjnego w Ostrowie Tumskim nad Jeziorem Szarlej.

Łącznie przeszliśmy pieszo 8 km.  Na terenie Ośrodka Szkolenia 2 Inowrocławskiego pułku inżynieryjnego odbyły się dwa konkursy:  wiedzowy  i sprawnościowy „Na Najlepszego Sapera” oraz historyczno – krajoznawczy  o terenach rajdowych oraz o PTTK.

Najlepszym Saperem rajdu została Kinga Ręczkowska z klasy V d z naszej szkoły, która otrzymała puchar i dyplom. Ponadto wyróżniono nagrodą w tym konkursie także Zuzannę Cupriak z klasy IV a, która otrzymała plecak. W konkursie historyczno – krajoznawczym jednym z laureatów został inny uczeń naszej szkoły – Mikołaj Mrozek z kl. IV a, który także otrzymał w nagrodę plecak. 

Organizatorzy zapewnili także  pokaz sprzętu saperskiego oraz  turystyczny poczęstunek . Wszyscy  uczestnicy rajdu otrzymali jak zwykle pamiątkowe znaczki rajdowe, a szkoły dyplomy.  

Rajd Sapera

 

Rajd Sikorskiego

16 maja 2016 roku odbył się Rajd PTTK z okazji urodzin Generała Władysława Sikorskiego połączony z piknikiem ekologicznym firmy Plast – Mar w Balczewie.

     Odwiedziliśmy Parchanie, gdzie w niewielkim majątku w latach 1923 – 1939 mieszkał Gen. Wł. Sikorski , zwiedziliśmy Izbę Pamięci jemu poświęconą. Na festynie w Balczewie obejrzeliśmy pokazy straży pożarnej, ratownictwa medycznego, policji i psów policyjnych oraz pokazy taneczne.

Mieliśmy też możliwość zjeść pyszną grochówkę z kiełbasą oraz słodkości  sponsorowane przez organizatorów. Nie zabrakło też konkursów, w których  uczniowie naszej szkoły zdobyli nagrody.

     Rajd w Balczewie zwieńczyło wręczenie popularnych odznak OTP dla uczniów wyróżniających się swoją aktywnością. Otrzymali je także uczniowie naszej szkoły : Maja Czerska z klasy V d i Zuzanna Marchlewicz z klasy V c  Rajd był zatem udany i oczywiście dopisała  pogoda !

Rajd SikorskiegoRajd Sikorskiego

Rajd SikorskiegoRajd Sikorskiego

 

Rajd szlakiem lotnictwa

  18 czerwca 2016 roku Inowrocławski Oddział PTTK  zorganizował Rajd pieszy Szlakiem Lotnictwa na Kujawach Zachodnich.   Wzięli w nim udział także uczniowie z naszej szkoły wraz z opiekunem SKKT panią Anną Stocką. W trakcie rajdu mieliśmy okazję zwiedzić obiekty 56 Bazy Lotniczej, Wojskowej Straży Pożarnej, Salę Tradycji oraz śmigłowce: Mi – 26 i Mi – 2. Następnie udaliśmy się na lotnisko Aeroklubu Kujawskiego, gdzie zapoznaliśmy się z historią i sprzętem będącym na jego wyposażeniu. Poczęstowani zostaliśmy też pyszną kiełbaską z grilla.                                                                

Na koniec rajdu podsumowaliśmy naszą działalność w SKKT w roku szkolnym 2015/2016 i powróciliśmy do szkoły.

Rajd szlakiem lotnictwa

 

Rok szkolny 2014/2015 - Rajd na orientację w Parku Solankowym

4 października PTTK zorganizowało jesienny rajd na orientację. O godzinie 8.00 uczniowie   pod opieką pani Anny Stockiej wyruszyli do Parku Solankowego. Na miejscu, przy tężni,  rozdawano znaczki rajdowe. Szybko podzielono się na grupy cztero i trzy osobowe. Każda ekipa otrzymała dwie kartki: mapkę z obiektami, które trzeba było odnaleźć i kartkę do zapisywania odpowiedzi.  Na zlokalizowanie wszystkich obiektów wyznaczono czas do godziny 11.30, ale wszystkie  drużyny SP 6 wyrobiły się przed czasem. Niestety tylko jednej grupie udało się rozpoznać wszystkie zaznaczone obiekty, ale  tylko sześciu drużynom z wszystkich szkół udała się ta sztuka. Wszystkich poprawnych odpowiedzi udzieliła grupa w składzie: Aleksandra Saja, Aleksandra i Julia Górskie, Adrianna Szablewska.  Rozdano puchary najliczniej reprezentowanym szkołom oraz dyplomów dla wszystkich szkół . Wycieczka była udana, z dużą dawką humoru.

 

Rok szkolny 2014/2015 -                                                            Rajd na orientację w Parku SolankowymRok szkolny 2014/2015 -                                                            Rajd na orientację w Parku Solankowym

Rajd Pieczonego Ziemniaka PTTK

   25 października odbył się rajd, w trakcie którego pokonaliśmy trasę 14 km.                                                       

Przed naszą szkołą spotkaliśmy się jak zwykle o godzinie 8.00, otrzymaliśmy mapki z zaznaczoną trasą rajdu  i ruszyliśmy pod opieką pań Anny Stockiej i Adriany Dobeckiej do Aeroklubu Kujawy.  Uczestnikom  ze wszystkich szkół rozdano znaczki rajdowe i wspólnie wyruszyliśmy do Balina, a potem do Słońska, gdzie był postój. Gdy minęliśmy Słońsko i weszliśmy do lasu, wszyscy z niecierpliwością wypatrywali leśniczówki, gdzie miało odbyć się ognisko. Ten ostatni kilometr w lesie dłużył się nam bardzo, choć było  cieplej niż w czasie wędrówki przez pola. Gdy dotarliśmy do leśniczówki w Wierzbiczanach  przywitał nas przewodniczący koła myśliwych, który opowiadał o lesie i działalności  koła. Następnie rozpoczął się konkurs  „Na najoryginalniejszego ziemniaka”, w którym laureatką została nasza koleżanka z klasy VIa Agata Makowska. W nagrodę otrzymała  plecak. W tym samym czasie reszta uczestników piekła ziemniaki w ognisku i ze smakiem je spożywała. Po rozdaniu nagród wręczono także dyplomy dla szkół i współorganizatorów rajdu. 

Rajd Pieczonego Ziemniaka PTTK

Rajd Niepodległości

15 listopada 2014 roku w 96 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę odbył się rajd PTTK, w którym jak każdego roku wzięli udział członkowie Szkolnego Koła Krajoznawczo – Turystycznego działającego w naszej szkole. O godzinie 9.15 zebraliśmy się przed szkołą i pod opieką pań Anny Stockiej oraz  Adriany Dobeckiej wyruszyliśmy w kierunku Urzędu Miasta. Po rozdaniu okolicznościowych znaczków udaliśmy się pod Pomnik Obrońców Miasta, gdzie wysłuchaliśmy relacji przewodnika, a uczniowie naszej szkoły zapalili znicze. Następnie skierowaliśmy się do Kamienia – Pomnika ku czci Polaków pomordowanych w 1939 roku przez hitlerowców w więzieniu inowrocławskim oraz pod Pomnik do Jednostki Wojskowej przy ulicy Dworcowej. Kolejnym etapem rajdu był Cmentarz parafii Zwiastowania NMP przy ulicy Orłowskiej i znajdujący się tam Pomnik – Obelisk oraz nekropolia żołnierzy i ofiar martyrologii hitlerowskiej i innych tragicznych wydarzeń. Z cmentarza udaliśmy się pod Pomnik Powstańców Wielkopolskich, na którym widnieje napis „Czyn i krew ludu”. Pod wszystkimi wymienionymi pomnikami,  uczniowie naszej szkoły zapalili znicze, aby uczcić pamięć walczących o niepodległość Polaków.

Rajd zakończył się zwiedzeniem Sali Tradycji Powstania Wielkopolskiego w Gimnazjum nr 1 im. Św. Wojciecha i rozdaniem pamiątkowych dyplomów wszystkim uczestnikom.   

 

Rajd Niepodległości                       

 

Grudniowy rajd

Grudniowy rajd

      RAJD PTTK Z OKAZJI 154 ROCZNICY URODZIN JANA KASPROWICZA – 13 grudnia 2014
 
W sobotę 13 grudnia, jak zwykle wyruszyliśmy sprzed naszej szkoły na kolejny rajd zorganizowany przez inowrocławski Oddział PTTK, śladami Jana Kasprowicza. Zbiórka uczestników z wszystkich szkół była przy placu Kasprowicza, na którym w 1930 roku stanął pomnik poety, zburzony w czasie II wojny światowej. Następnie udaliśmy się do I Liceum Ogólnokształcącego, przed którym stoi pomnik poety. Zwiedziliśmy też budynek liceum   oraz Izbę Pamięci piewcy Kujaw.  Zakończyliśmy rajd pod pomnikiem poety przy ul. Solankowej, by zapalić znicze i złożyć kwiaty.

 

 

Rajd Marzanny

 W sobotę 21 marca członkowie SKKT działającego w SP6 wzięli udział w Rajdzie pieszym PTTK „Marzanna 2015” z okazji powitania wiosny. Rajd odbył się na trasie Inowrocław – Mątwy – Sikorowo – Łojewo – Mątwy – Inowrocław.

   W tym dniu było słonecznie i pogoda  idealna do wędrowania oraz zabaw na świeżym powietrzu. Na terenie „Prasłowiańskiego Gaju” w Łojewie odbył się Konkurs na najładniejsze Marzanny, w którym nagrodzone upominkami zostały także kukły wykonane przez uczniów naszej szkoły. Następnie Marzanny jako symbol odchodzącej zimy zostały ochoczo spalone  przez uczestników rajdu. Ponadto uczestnicy zostali ugoszczeni smacznym poczęstunkiem oraz otrzymali dyplomy i odznaki rajdowe.      

Rajd Marzanny

                                                                  

Rajd Sapera

 25 kwietnia 2015 roku inowrocławski Oddział PTTK zorganizował V Rajd Sapera na trasie Inowrocław – Jaksice – Sławęcinek – Inowrocław, w którym wzięli udział także uczniowie z SP 6. Do Jaksic dojechaliśmy autobusami, skąd pieszo (7 km) udaliśmy się do Sławęcinka, gdzie na terenie kompleksu koszarowego odbyły się konkursy. Dostaliśmy też odznaki rajdowe oraz napoje i słodycze, a przy ognisku piekliśmy kiełbaski. W  konkursie historyczno – krajoznawczym I miejsce zdobyła uczennica z naszej szkoły Agata Makowska z klasy VIa, która otrzymała plecak firmy Adidas. Z koszar pieszo powędrowaliśmy do Inowrocławia.

      Pogoda była wspaniała, a rajd dostarczył nam dużo wrażeń oraz zapewnił zdobycie 10 punktów na OTP.

Rajd Sapera

 

     

Wycieczka do Torunia

       9 maja 2015 roku  15 uczniów z naszej szkoły  wraz z opiekunem panią Anną Stocką wzięło udział w wycieczce do Torunia na Otwarcie sezonu turystycznego 2015/2016 w województwie kujawsko – pomorskim.

Razem z nami do Torunia pojechali tylko uczniowie z SP 11 i turyści indywidualni. Wycieczkę zafundował nam prezes Oddziału PTTK w Inowrocławiu.

     Mieliśmy okazję nie tylko spożyć przepyszną grochówkę i kiełbasę z grilla, ale także wziąć udział w wielu konkursach, dzięki którym każdy z nas wrócił z wieloma nagrodami np. piłkami, balonami, torbami ekologicznymi i latawcami. Oglądaliśmy  też występy różnych zespołów  wokalnych prezentujących piosenki ludowe.

     Uczniowie stwierdzili, że była to najlepsza impreza zorganizowana przez Oddział PTTK w Inowrocławiu w roku szkolnym 2014/2015.

Wycieczka do Torunia

Dziękujemy prezesowi Oddziału PTTK w Inowrocławiu za udaną wycieczkę !

     

Spacer z mapą

     16 maja 2015 roku  Oddział PTTK w Inowrocławiu zorganizował spacer z mapą szlakiem miejsc związanych z dziejami naszego miasta, tym razem śladami historii Inowrocławia. W imprezie wzięło udział  5 zespołów  z naszej szkoły.

     Uczestnicy startowali z terenu boiska Gimnazjum nr 1 i mieli za zadanie przejście trasę, która obejmowała swym zasięgiem dawne mury obronne średniowiecznego Inowrocławia. Musieli oni dotrzeć do 20 miejsc oznaczonych na mapie, a następnie przyporządkować zdjęcie obiektu do miejsca oznaczonego na mapie, przy czym jedno zdjęcie nie pasowało do żadnego z miejsc. Dużym utrudnieniem były detale ważnych w historii miasta budynków architektonicznych, a także nietypowe ich ujęcia.

     W całości i poprawnie udało się rozpoznać miejsca oznaczone na mapie przez jedną grupę, w składzie: Aleksandra Górska, Julia Kruszka, Aleksandra Saja i Adrianna Szablewska z klasy VIc oraz Julia Górska z klasy IIIc.  Ale inne grupy także sobie nieźle poradziły, zwłaszcza z klasy VIa i IVd.

Spacer z mapą

Rajd z okazji Dni Inowrocławia

 

     13 czerwca odbył się ostatni rajd SKKT na podsumowanie działalności koła w roku szkolnym 2014/2015.

Naszym celem był udział w obchodach Dni Inowrocławia na lotnisku przy Aeroklubie Kujawskim. Ponadto rozdane zostały  Popularne Odznaki  Turystyki Pieszej zdobyte przez uczniów w czasie rajdów PTTK.

W tym roku szkolnym zdobyli je:

Adrianna Szablewska klasa VIc

Aleksandra Górska klasa VIc

Aleksandra Saja klasa VIc

Agata Makowska klasa VIa

Wiktor Jaworski klasa VIc

     Wszyscy uczestnicy tego rajdu otrzymali też plany lekcji do wypełnienia we wrześniu, a najaktywniejsi członkowie SKKT  dyplomy na zakończenie roku szkolnego 2014/2015.

Rajd z okazji Dni Inowrocławia